PSZICHOPEDAGÓGIAI KÉPZÉSI PROGRAM (PEDAGÓGIAI MODUL) A TANÁRI PÁLYÁRA KÉSZÜLŐKNEK, I-es SZINT
A kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem Tanárképző Intézete (DPPD – Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic) az egyedüli akadémiai szervezet, amely rendelkezik azzal a jogkörrel, hogy a felsőoktatásban tanuló hallgatók vagy az egyetemet végzettek pszichopedagógiai, didaktikai és gyakorlati felkészítését és továbbképzését biztosítsa a román, magyar és német tagozaton egyaránt.
Felvételi
Az I-es szintű pszichopedagógiai programra (alapképzés) való felvételire kizárólag online kerül sor a BBTE Karain meghirdetett felvételi időszakban. A beiratkozáshoz szükséges okiratokat a következő egyetemi tanév kezdetén kell benyújtani a Tanárképző Intézet titkárságán (Moților/ Mócok útja 11.)
A Pedagógiai modulra való beiratkozás érdekében, az adott karon megszerzett hely visszaigazolása során be kell jelölni az I-es szintű pszichopedagógiai program (alapképzés) képzési csomagjának felvételét, és az oldalra fel kell tölteni a Tanulmányi szerződést, valamint a motivációs esszét. Majd a teljes dossziét 2020 októberében le kell adni a Tanárképző Intézet titkárságán (Moților/ Mócok útja 11).
A jelentkezők pszichopedagógiai képzésre (I-es szint) való beiratkozása egy motivációs esszé alapján történik.
A motivációs esszét minden jelentkezőnek az alábbi szerkesztési és tartalmi követelmények figyelembevételével kell elkészítenie:
- bemutatni a jelentkező egyéni indokait és érveit arra vonatkozóan, hogy miért szeretne tanári pályát, didaktikai karriert választani,
- bemutatni a jelentkező személyes képességeit, értékeit és teljesítményeit, amelyek – saját megítélése szerint – alkalmassá teszik őt a tanári hivatás betöltésére,
- a pszichopedagógiai képzésre vonatkozó személyes vélemény kifejtése, abban az értelemben, hogy a tanári pályát a szakmai fejlődés legelső lehetőségeként vagy alternatív megoldásként értelmezi,
- a motivációs esszé formai követelményei: Times New Roman betűtípus, 12-es betűméret, egyszeres sorköz, és a szöveg terjedelme: maximum egy A4-es oldal.
A beiratkozáshoz az alábbi dokumentumok szükségesek:
- születési anyakönyvi kivonat (keresztlevél) fénymásolata;
- személyazonossági igazolvány fénymásolata;
- motivációs esszé;
- orvosi igazolás, amelyből kiderül, hogy a jelentkező nem szenved fertőző betegségben, vagy egyéb olyan betegségben, amely az oktatói hivatás gyakorlására alkalmatlanná tenné;
- I-es szintű tanulmányi szerződés, kitöltve
A tandíjakra vonatkozó tudnivalók:
- Tandíjmentes helyek esetében: a tandíjmentes (állami) helyekre felvételt nyert jelentkezőknek a Tanárképző Intézetnél szintén hallgatói státusuk lesz (tandíjmentes helyre bejutott hallgatók).
- Tandíjas helyek esetében: a tandíjas helyekre felvételt nyert jelentkezők a költségtérítéses rendszer keretében vehetik fel a pedagógia modul tantárgyait.
A tandíj első részletét, a 2020–2021-es egyetemi tanév I. félévi tandíját 2020 októberében lehet befizetni.
A pszichopedagógiai képzés két szinten valósul meg:
- I-es szint (bevezető)
- II-es szint (elmélyülés)
A bevezető képzési szint két részből áll:
- pszichopedagógiai, didaktikai és gyakorlati képzés – amelyet a Tanárképző Intézet tantervében szereplő pszichopedagógiai és módszertani program elvégzése biztosít, valamint a
- szakmai képzés – amelyet az egyes karok tantervében szereplő tantárgyak felvétele biztosít.
Ahhoz, hogy valaki elfoglalhasson egy tanári állást, mindkét képzési forma elvégezésére szüksége lesz (pszichopedagógiai, didaktikai és gyakorlati, valamint szakmai képzés).